• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Cieczka u psa - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

     Cieczka u psa - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

     Cieczka, inaczej ruja, jest to trwający mniej więcej 3 tygodnie okres w cyklu rozrodczym i jest to naturalna faza rozwojowa. W czasie rui suczka jest zdolna do zapłodnienia.

     Pierwsza cieczka u suki

     U psów średnich ras pierwsza cieczka pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia. W przypadku ras małych może pojawić się wcześniej, a u suk ras dużych wystąpić może w 20-24 miesiącu życia. Ruja pojawia się średnio ras do roku, jednak u małych ras może pojawiać się co pół roku. Cieczki występują u suki całe życie i z wiekiem odstępy między rujami mogą się zwiększyć.

     Etapy rui

     • Etap poprzedzający cieczkę – pojawia się pierwsze krwawienie, ma zabarwienie ciemnoczerwone. Ponieważ są to pojedyncze krople krwi właściciel może tego nie zauważyć, gdyż suczki często zlizują je z podłogi, lub wylizują sobie srom, aby nie plamić na ziemię. W tej fazie srom jest zaczerwieniony i wydostaje się z niego wydzielina o charakterystycznym zapachu. Zmienia się również zachowanie suki. Pije dużo więcej wody, aby później zostawiać znaki samcom.
     • Etap rui właściwej – wydzielina staje się jasnoróżowa, a następnie mleczna. Ta faza trwa średnio 9 dni. W tym etapie suczka jest gotowa do pokrycia. Jest chętna do kontaktu i zanikają zachowania agresywne, które mogły wystąpić podczas etapu poprzedzającego cieczkę. Następuje owulacja.
     • Etap porujowy – Jeżeli doszło do zapłodnienia następuje produkcja progesteronu i ciałek żółtych. W przypadku braku pokrycia, zachowanie suczki wraca do normy. W tym etapie wydzielina jest ciemnoczerwona. Objawy cieczki ustępują w około 5 dni.
     • Etap bezrujowy - Suczka nie wykazuje zainteresowania psami. Jest to etap między rujami.

     Objawy cieczki

     W zależności od etapu rui występuje krwawienie o różnym zabarwieniu – głównie ciemnoczerwone i jasnoróżowe. Suka zdecydowanie więcej sika, ponieważ zwiększa się jej zapotrzebowanie na wodę. Jest to spowodowane chęcią oznaczenia terenu. W moczu znajdują się feromony wabiące samców. Suczka nie reaguje na komendy, a jeśli jest puszczona luzem może uciec.

     Jak radzić sobie z cieczką u psa?

     Podczas cieczki zaleca się zakładanie sukom specjalnych majtek lub rozłożenia w domu mat higienicznych. Jeżeli pies jest puszczany na ogród również należy go doglądać, ponieważ psy mogą kopulować przez ogrodzenie. Należy unikać psich parków i wybiegów, a także miejsc do których właściciele chętnie zabierają swoich pupili.

     Jeżeli nie planujemy zakładania hodowli zaleca się kastrację lub sterylizację suczki.

     Najnowsze badania dowodzą, że suki najlepiej kastrować tuż przed pierwszą cieczką lub miesiąc po niej, gdyż dzięki temu zabieg niemal w stu procentach chroni ją przed ewentualnym zachorowaniem na nowotwór gruczołu mlekowego. Wczesna kastracja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny suki.

     Taki zabieg to wielka korzyść ponieważ zapobiega niechcianej ciąży jak również bardzo groźnego dla nierodzących suk ropomacicza.

      

     Tech. Wet. Ewelina Krzyżniewska

      

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Majtki na Cieczkę roz. L Beżowe TRIXIE
     Elastyczne majtki na cieczkę w kolorze beżowym.
     Obrazek Majtki Na Cieczkę roz. M Czarne TRIXIE
     Elastyczne majtki na cieczkę w kolorze czarnym.
     Obrazek Maskoldr Seidl Płyn Maskujący Zapachy Zwierząt 100ml
     Skutecznie maskuje nieprzyjemne zapachy pozostawiane przez zwierzęta (w tym zapach moczu). Skład Maskolu został tak dobrany, że działa on komplementarnie do zapachu amoniaku, który jest głównym elementem nieprzyjemnego zapachu moczu. Działanie Maskolu można porównać do działania kolorów komplementarnych: po zmieszaniu żółtego z niebieskim otrzymujemy inny kolor zielony. Po spryskaniu Maskolem miejsc zanieczyszczonych otrzymujemy zupełnie inny, neutralny zapach różny od zapachu Maskolu i nieprzyjemnych zanieczyszczeń.
     Obrazek Inodorina Magic Home Cedr&Bergamotka Płyn 1l
     Płyn Inodorina Magic Home jest perfumowanym, odświeżającym środkiem do mycia pomieszczeń zamieszkiwanych przez zwierzęta. Przeznaczony do mycia wszelkich zmywalnych powierzchni. Może być również używany do czyszczenia posłań, klatek czy też transporterów dla zwierząt. Nie zostawia nalotu.

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry