• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Dlaczego kot mruczy?

     Dlaczego kot mruczy?

     Powszechnie przyjęło się, że mruczący kot to zadowolony kot. Jednak czy koty zawsze mruczą tak samo i czy jest to oznaka tylko i wyłącznie zadowolenia? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące mruczenia postaramy się odnaleźć w poniższym artykule. Pamiętaj jednak, że mimo iż od lat zagadnienie to jest obiektem zainteresowania wielu naukowców to na szereg pytań wciąż brak klarownej odpowiedzi.


     Co to właściwie jest to mruczenie?

      

     Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie występuje tylko i wyłącznie u kotów. Co więcej tylko u kotów domowych. Tygrysy, lwy i inne kotowate nie potrafią mruczeć tak jak robi to kot domowy. Każdy właściciel futrzaka zna uczucie delikatnych wibracji odczuwanych, gdy futrzak leży nam na kolanach lub podczas głaskania. Wibracje te mają częstotliwość między 25, a 150 Hz i różnią się od siebie głośnością oraz tonem. Kociaki potrafią mruczeć w różnych sytuacjach. Na wdechu i na wydechu. Z otwartym lub zamkniętym pyszczkiem. Ssąc mleko matki, a nawet po polowaniu niosąc zdobycz w pysku. Niektóre mruczą też pałaszując swoją ulubioną karmę, czy też przysmaki. Jeżeli mają akurat ochotę to potrafią to robić naprawdę długo wcale się przy tym nie męcząc. Zaskakujące jest również to, że koty potrafią „nadawać” na tych samych falach jakim odpowiada płacz dziecka. Czemu tak robią? Podobno wzbudza to u właścicieli opiekuńcze instynkty.

     Mruczenie ma znaczenie.

      

     Odgrywa ono istotną rolę w komunikacji między kotami. Pierwszy przejaw kontaktu między kotami można zaobserwować w relacji kocięta matka. Młode mruczą podczas karmienia mlekiem dając sygnał kocicy, że wszystko z nimi w porządku. Matka natomiast mrucząc informuje o swoim przyjaznym nastroju. Oba powyższe przypadki są przejawem pozytywnych emocji. Pamiętajmy jednak, że mruczeniu towarzyszą również emocje negatywne. Jednym z przykładów może być mruczenie kotki podczas porodu. Dodatkowo obserwuje się często mruczenie w sytuacjach choroby, zranienia czy też samotności lub przygnębienia. Zdarza się również, że umierające koty mruczą. Zatem takie zachowanie pozwala kotu na wyrażenie emocji nie tylko pozytywnych i towarzyszy im na każdym etapie życia w różnych sytuacjach.

      

     Warto zwrócić uwagę, że mruczenie jest dla kotów obok wyrażania emocji, pewną formą komunikacji. Robią to, kiedy w otoczeniu są osoby, z którymi są blisko związane, ale również w obecności innych kotów, a także innych zwierząt. Czasem mruczą również w samotności, ale kto z nas czasem sobie nie przeklnie w samotności lub nie uśmieje się oglądając samemu film. Pamiętajmy bowiem, że mruczenie to dla kota sposób przekazu.

      

     Kocie mruki, a człowiek.

      

     Potocznie mówi się, że koci mruk pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Czy to prawda? Analizując różnego rodzaju badania wyciągnięto wnioski, że właściciele kotów należą do grupy ludzi mniej zestresowanych, a mrucznie kota pozytywnie wpływa na ludzką psychikę. Rzadziej obserwuje się u nich choroby serca oraz układu krążenia czy też depresje. Dodatkowo idąc za niektórymi źródłami ryzyko zawału serca u osób posiadających koty jest mniejsze o 40%. Ponadto szeroki zakres częstotliwości mruczenia może bezpośrednio pozytywnie wpłynąć na zdrowie właściciela na przykład na stabilizacje bicia serca czy też poprawę krążenia, a także gojenie się ran. Wierząc tym przesłankom posiadanie kota oddziałuje na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego ludzi mieszkających z mruczkiem.

     Mrrrr….

     Podsumowując nie ma jednej, optymalnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego kot mruczy. Możemy jedynie próbować odczytać jego przekaz i emocje. Ważne, aby spróbować uchwycić kontekst oraz rodzaj sytuacji, w której pojawia się mruczenie kota, co może pozwolić na zdekodowanie jego uczuć oraz aktualnego samopoczucia. Niewątpliwy jest fakt, iż futrzaki mruczą znajdując się w różnych sytuacjach życiowych, a mruczenie towarzyszy im przez całe życie. Samotnie lub w towarzystwie, na smutno i na wesoło- mruczeniem wyrażają swój aktualny nastrój. Wpływają nim również pozytywnie na swoich właścicieli. Nie tylko podnosząc morale, bo kto nie lubi trzymać na kolanach mruczącego kociaka, ale realnie mogą wpłynąć na poprawę ich zdrowia.

      

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Zabawka dla Kota Myszka z Kocimiętką TRIXIE 2 szt.
     Zabawka dla Kota Myszka z Kocimiętką to zestaw dwóch myszek o wymiarach 5cm nasączonych kocimiętką.
     Obrazek Przysmak dla Kota Chrupki 50g TRIXIE
     Przysmak dla kot chrupki o smaku słodu to idealna nagroda dla Twojego kociaka. Świetnie sprawdza się też jako przekąska między posiłkami. Wygodne opakowanie, które możesz mieć zawsze przy sobie zachęcając do psocenia lub nagradzając.
     Obrazek Dolina Noteci Premium Danie z Królika 85 g
     Bezzbożowa karma mokra danie z królika pokrywa w 100% dzienne zapotrzebowanie dorosłych kotów na wszystkie składniki odżywcze, mineralne, witaminowe, a także substancje czynne, specyficzne gatunkowo dla kotów (tauryna oraz kwasy tłuszczowe). Mięso królika dostarcza niezbędnych kwasów tłuszczowych n-6, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania skóry i wpływają na jakość sierści. Dzięki różnym rodzajom mięsa obecnym w jej składzie (królik, wołowina, kurczak, wieprzowina), karma ta wyróżnia się wysoką zawartością białka o bardzo wysokiej strawności i jakości biologicznej.

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry