• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Ile trwa ciąża kota?

     Ile trwa ciąża kota?

     Do napisania tego artykułu skłoniło nas często zadawane pytanie, ile trwa ciąża kota. Odpowiedź sama w sobie nie jest skomplikowana i napisać można ją jednym zdaniem. Postanowiliśmy jednak zagłębić się bardziej w temat ciąży u kotów. Jednym z powodów jest zagadnienie kotów dziko żyjących, które mnożą się w sposób niekontrolowany. Warto w tym miejscu podkreślić, że wbrew powszechnemu przekonaniu mamy wpływ na ich rozmnażanie. Zdecydowanie powinno się je sterylizować, aby nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu populacji.

     Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, iż czas rui u dzikich kotek przypada na okres od wiosny do późnego lata w przeciwieństwie do kotek mieszkających w domu. Różnica ta wynika ze środowiska w których żyją. Kotki domowe ze względu na warunki takie jak, stała temperatura czy naświetlenie, ruje mają częściej. Nierzadko przechodzą w stan tzw. permanentnej rui.

     Kocia antykoncepcja

     U kotów stosuje się kilka metod antykoncepcji, aby zapobiec rui, a w konsekwencji niechcianej ciąży. Jedną z metod jest podanie tabletek antykoncepcyjnych. Ponadto można zrobić zastrzyk antykoncepcyjny, którego przewagą nad tabletkami jest częstotliwość stosowania. Tabletki należy bowiem podawać co tydzień o tej samej porze. Zastrzyk natomiast w zależności od kotki starcza od 6 miesięcy do roku. Warto podkreślić, iż konsekwencją stosowania antykoncepcji może być ropomacicze, nowotwór narządów rodnych czy też nowotwór gruczołów mlekowych. Pamiętaj, że najskuteczniejszą i najlepszą dla kotki metodą jest sterylizacja. Zanim podejmiesz decyzje co do metody antykoncepcji bądź jej braku pamiętaj o tym, że kotka może zajść w ciąże przy każdej rui.

     Ciąża u kota

     Odpowiedź na pytanie, ile trwa ciąża kota to 62-70 dni i jest to uzależnione od rasy kota. Jak rozpoznać, że kotka jest ciężarna? Staje się ona milsza i ma bardziej przyjazne usposobienie. Można zaobserwować większy apetyt oraz u niektórych kotek mogą pojawić się poranne nudności. Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę ciężarnej. Karma powinna zawierać dużą ilość mięsa, dlatego też podaje się karmę dla kociąt i matek karmiących. Pod koniec ciąży, kiedy kociaki są już duże mogą uciskać żołądek, dlatego też pokarm należy podawać kotce w małych ilościach, kilka razy dziennie.

     Pierwsze symptomy ciąży można zaobserwować po około 21 dniach od ostatniego krycia. Wówczas sutki kotki mogą zrobić się powiększone i różowe. Jeżeli chcesz potwierdzić ciąże swojej kotki to właśnie w tym okresie można udać się na badanie USG do lekarz weterynarii. Około 50 dnia ciąży wyczuwalne są ruchy kociąt. Kotka przed zbliżającym się terminem porodu może zachowywać się inaczej. Szuka odpowiedniego, miękkiego i cichego miejsca, które będzie jej gniazdem. Często wybiera szafę, ponieważ jest to miejsce, które zapewnia jej intymność równocześnie będąc przyjazne dla kociąt. Najlepiej jednak, aby przygotować jej czyste pudełko z miękkim kocykiem i podkładem higienicznym dla zwierząt.

     Poród u kota

     Przed porodem kotka może odmówić jedzenia, kręcić się, często zmieniać pozycje. Potrzebuje naszej uwagi. Można również zaobserwować, że cały czas się myje zupełnie tak jakby szykowała się do porodu. Z reguły koty nie potrzebują pomocy przy porodzie. Rodząc jednak liczny miot być może będzie wymagała naszej pomocy. W trakcie porodu skurcze brzucha powinny być widoczne i regularne. Wraz z wypływami pojawia się kociak. Zarówno poród główkowy jak i nóżkami jest prawidłowy. Pamiętaj, że jeżeli wydzieliny mają kolor brunatny lub krwawy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

     Uwaga! Należy pamiętać, że liczba narodzonych kociąt musi być równa liczbie narodzonych łożysk. Dodatkowo, jeżeli przerwa między porodami kolejnych kociąt trwa dłużej niż 3 godziny należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

     Warto zwrócić uwagę, iż kotka sama przegryza pępowinę. Można jej w tym jednak pomóc. Przecinamy ją wysterylizowanymi wcześniej nożyczkami w odległości 1-2 centymetrów od ciała. Należy przytrzymać chwile po odcięciu, aby krew pępowinowa przestała płynąć.

     Kotka po porodzie czyści kociaka, liże go i pobudza do oddychania. Można jej w tym pomóc odsysając płyn z płuc maluszka małą gruszką dla niemowląt. Urodzonego kociaka należy przystawić do matki. Warto zwrócić uwagę, że pierwsze mleko tak zwana siara jest bardzo ważna dla organizmu nowonarodzonego kociaka. Często po porodzie kotka zjada łożysko w ten sposób czyszcząc gniazdo. Szczęśliwa mama musi odpocząć po trudzie narodzin. Nie należy zbyt często i nachalnie zaglądać do gniazda. Jeżeli nasza kotka poczuje się zagrożona może przenieść swoje kocięta w inne miejsce.

     Dodatkowo pamiętaj, że dieta kotki karmiącej powinna być równie bogata jak w ciąży, dlatego też podaje się jej karmę dla kociąt. Kotka karmi kocięta mlekiem do około 8 tygodnia. Maluchy powinny pozostać przy matce do około 12-14 tygodnia życia. Dzięki temu uczą się od matki między innymi jak korzystać z kuwety, polować i innych zachowań typowych w kocim świecie.

     Podsumowując, sama odpowiedź na pytanie, ile trwa ciąża kota jest prosta i wynosi 62-70 dni w zależności od rasy. Jednak warto było zwrócić uwagę na zagadnienie samej ciąży, porodu oraz kociej antykoncepcji. Ważne jest, aby dbać o kotki i nie narażać ich na niechciane ciąże. Zarówno te oswojone, wolno żyjące jak i te domowe ze względu na ich zdrowie oraz niekontrolowany wzrost populacji warto wysterylizować. Jeżeli mamy już do czynienia z ciężarną kotką pamiętajmy, aby o nią szczególnie dbać zarówno w okresie ciąży, porodu jak i połogu.

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek FarmFood Mleko dla Szczeniąt i Kociąt 1,5kg
     Farm Food No.1 to pełnowartościowe mleko zastępcze dla szczeniąt, kociąt i innych małych ssaków na bazie mleka koziego. Mleko FarmFood No. 1 stosuje się jako uzupełnienie mleka matki lub jako jego substytut. Można podawać go od pierwszego dnia życia aż do zakończenia karmienia.
     Obrazek Applaws Kitten 400g
     Applaws Sucha Karma dla Kociąt jest unikalną w swojej formule kompletną dietą, symulującą naturalny pokarm jakim odżywiają się koty. Jest wzbogacona o naturalne ekstrakty EHA i DPA z oleju z łososia. EHA działa na rozwój mózgu. Podobnie DPA wspomaga rozwój mózgu i systemu nerwowego.
     Obrazek Podkład Higieniczny Chłonny 50 szt.
     Wyjątkowo chłonne podkłady higieniczne dla zwierząt (psów, kotów...) wykonane są aż z 5 warstw, co jest gwarancją wysokiej szczelności i nieprzemakalności. Podkłady jednorazowe sprawdzą się idealnie do wykładania kojców i kuwet dla zwierząt. Są miękkie i nie rozwarstwiają się, a ponadto wyjątkowo szybko i dokładnie pochłaniają wszelką wilgoć, zapewniając tym samym najlepszą ochronę.
     Obrazek Applaws Filet z Tuńczyka 156g
     Filet z Tuńczyka jest w 100% naturalnym pokarmem uzupełniającym dla dorosłych kotów. Zawierającym tylko i wyłącznie składniki wymienione poniżej.

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry