• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Ile trwa ciąża u psa?

     Ile trwa ciąża u psa?

     Odpowiedź na to pytanie jest prosta i można ją zawrzeć w jednym zdaniu jednak poruszając ten temat warto zagłębić się w inne zagadnienia dotyczące psiej ciąży jak chociażby jej przebieg i objawy. Więc ile trwa ciąża u psa? Jest to około 58-63 dni, czyli +/- dwa miesiące. Po tym czasie suka powinna urodzić w pełni rozwinięte i zdrowe szczenięta. Warto zastanowić się czy podczas porodu damy radę jej pomóc. Jeżeli nie czujemy się na siłach należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

     Kiedy pies może zajść w ciąże?

     Aby suka mogła zajść w ciąże musi osiągnąć dojrzałość płciową. Proces ten jest uzależniony od rasy. Im mniejsza rasa tym szybciej będzie gotowa do rozpłodu, czyli psy małych i średnich ras szybciej osiągną dojrzałość płciową od przedstawicieli dużych ras. Oznaką takiej dojrzałości jest pojawienie się pierwszej cieczki. U czworonogów małych ras zazwyczaj jest to okres między 7 a 12 miesiącem życia, podczas gdy u tych dużych ras okres ten może trwać nawet do 24 miesiąca. Pamiętajmy jednak, że samo wystąpienie pierwszej cieczki nie zawsze musi oznacza gotowość do posiadania potomstwa. Dopuszczając sukę warto zaczekać do 2-3 cieczki, aby dać jej szansę dojrzeć by bez komplikacji mogła urodzić zdrowe i szczęśliwe psiaki.

     Symptomy ciąży

     Rozpoznanie psiej ciąży wcale nie jest takie oczywiste, a wręcz można powiedzieć, że jest to bardzo trudne zadanie. Zwłaszcza, jeżeli ciąża nie jest planowana. Objawy nie muszą wcale pokazać się od razu, dlatego też czasem odmienny stan naszej suczki może naprawdę zaskoczyć. Znamy przypadek, kiedy nowi właściciele przygarnęli młodą psinę ze schroniska. Tam wytłumaczono im, że nie została poddana jeszcze sterylizacji, ponieważ jest przed pierwszą cieczką, a z tym jak wiadomo najlepiej zaczekać do tego momentu. Jakież było ich zaskoczenie jak w niedługim czasie psiaka w nowym domu nagle jej brzuch zaczął falować, a oni z dnia na dzień stali się posiadaczami nie jednej kochanej suczki tylko w sumie 5 psiaków. To właśnie powiększenie się brzucha szczególnie w dolnej części lub też często występujący symptom jakim jest powiększenie się sutków są zazwyczaj widocznymi objawami ciąży. Należy jednak pamiętać, iż może to być również objaw ciąży urojonej. Badaniem dającym 100% pewność jest USG, na które należy się zgłosić do lekarza weterynarii.

      

     Przebieg ciąży u suki

     Pierwszy tydzień ciąży to czas zapłodnienia. Po suce nie widać żadnych objawów, mimo iż w jej organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne, które w późniejszym okresie mogą bardzo wpływać na jej samopoczucie i zachowanie. Na trzeci tydzień przypada zagnieżdżenie się zarodka i powstanie łożyska. Tydzień czwarty to moment, kiedy szczeniaki zaczynają przypominać małe pieski. Piąty tydzień to czas, kiedy ciąża powoli staje się zauważalna. Jeżeli chcesz się upewnić czy na pewno suczka jest w ciąży to dobry moment na zrobienie USG. Kolejne dwa tygodnie to intensywny rozwój oraz wzrost maluchów. To również czas, kiedy suczka rozpoczyna przygotowania do przywitania na świecie szczeniaków poprzez przyszykowanie kojca, do którego znosi np. zabawki. Warto wówczas pomyśleć o miejscu, które przygotujemy do porodu. Między ósmym, a dziewiątym tygodniem na świecie powinny pojawić się maluchy. Pamiętaj, aby dbać o dietę suki w ciąży, a potem mamy karmiącej. Może okazać się, że młode będą wymagały dokarmiania specjalnym mlekiem dla szczeniąt.

     >> Zobacz także <<
     Ile trwa ciąża u kota

     Psia antykoncepcja

     Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji u psa jest sterylizacja. Daje ona 100% pewność w zapobieganiu niechcianej ciąży i niekontrolowanemu rozrostowi populacji. Dodatkowo daje pewien komfort dla właściciela, który nie musi ciągle pilnować suki w rui. Wadą tej metody jest fakt, iż wykonany zabieg jest nieodwracalny. Jednak istnieją również inne metody antykoncepcji takie jak antykoncepcja hormonalna. Decydując się na nie pamiętać należy, iż długotrwałe stosowanie tej metody prowadzi do zaburzenia pracy narządów endokrynologicznych konsekwencją czego mogą być problemy z układem rozrodczym takie jak ropomacicze czy choroby gruczołu mlekowego. Ponadto decydując się na tę formę antykoncepcji jesteśmy skazani na częste wizyty u weterynarza, ponieważ to właśnie on wykonuje zastrzyk antykoncepcyjny. Może to wywoływać niepotrzebny, dodatkowy stres u suczki.

     Stając się posiadaczem suczki warto zagłębić się w temat psiej ciąży i antykoncepcji. Podjąć zawczasu decyzję czy planujemy dopuszczać sukę, czy jest to suka hodowlana czy jednak chcemy uniknąć niechcianej ciąży. Warto wówczas rozważyć dostępne metody antykoncepcji. Jeżeli jednak nasza suczka zajdzie w ciąże pamiętajmy, że mamy około 2 miesiące na przygotowanie się na przyjście szczeniaków.

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Bozita bez Dodatku Zbóż Mother & Puppy Łoś 12kg
     Bezzbożowa karma dla ciężarnych i karmiących suk, oraz dla szczeniąt i młodych psów. BIAŁKO 30%, W KTÓRYM 76% TO BIAŁKO ZWIERZĘCE, ZAWARTOŚĆ TŁUSZCZU 16%
     Obrazek Adbi C01 Ciastka Treserki Puppy Mix 1kg (folia)
     Ciastka waniliowe treserki dla szczeniaków w kształcie kostek.
     Obrazek Dolina Noteci Premium Junior Bogata w Wątróbkę z Królikami z Ozorami z Jelenia 185g
     Karma pełnoporcjowa dla szczeniąt i młodych psów małych ras bogata w wątróbkę z królika z ozorami z jelenia 185 g Chcesz, aby Twój podopieczny odpowiednio się rozwijał? Karma bogata w wątróbkę z królika z ozorami z jelenia zadba o jego zdrowy start! Mięso z królika i jelenia jest bogate w witaminy, które wspomagają układ odpornościowy psa, ponieważ zawierają żelazo, selen, miedź i cynk. Dzięki tym składnikom także skóra i sierść pupila są w doskonałej kondycji. Skład karmy został skomponowany w taki sposób, aby zapewnić obecność wysokiej jakości składników odżywczych gwarantujących prawidłowy przebieg wszystkich procesów metabolicznych. Najlepszy wybór dla Twojego pupila!

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry