• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Jak widzą koty? Jakie kolory widzi kot?

     Jak widzą koty? Jakie kolory widzi kot?

     Mając w domu kociaka na pewno niejednokrotnie zastanawialiście się jak widzą koty, czy widzą kolory i dlaczego lepiej niż my widzą w ciemnościach. Te i wiele innych pytań nasuwają się w kontekście zmysłu wzorku u mruczków. Poniżej postaramy się obalić kilka mitów związanych z kocim widzeniem oraz potwierdzić niektóre przypuszczenia.

      

     Czarnobiały czy kolorowy, czyli jak koty widzą kolory

     Mit odnośnie widzenia przez koty, podobnie jak i psy, jedynie w czarnobiałych barwach został całkiem niedawno obalony. Jak więc widzi kot? Kolorowo. Nie są to jednak takie kolory jakie sami widzimy. Otóż wasz mruczek widzi świat w trzech odcieniach: zielonym, żółtym i niebieskofioletowym. Ponadto można powiedzieć, że na swój sposób koty są daltonistami, ponieważ koloru czerwonego nie widzą wcale. Wszystko co wokół jest czerwone jawi im się jako wyraźna żółć. Te informacje są dla Ciebie o tyle istotne, że wybierając zabawki dla kota i akcesoria możesz sobie wyobrazić jak będzie postrzegał otrzymany od Ciebie prezent.

     Co ciekawe warto wspomnieć, że koty dobrze widzą przedmioty, które znajdują się w odległości do 6 metrów od nich. Dalsze będą bardzo rozmazane. W porównaniu do wzroku człowieka jest to niewielka odległość. Zastanawiałeś się jak widzi Cię twój kot? Z pewnością czynnik wzrokowy w tej kwestii nie jest dla niego aż tak istotny jak Twój zapach czy głos. To właśnie one w pierwszej kolejności zadziałają, jeżeli znajdujesz się w większej odległości od twojego mruczka.

      

     Kiedy zapada zmrok 

     Powszechnie uważa się, że zmysł wzroku jest u kotów najlepiej rozwinięty, nie zapominając oczywiście o wadze zmysłu węchu i słuchu, które mają dla nich również ogromne znaczenie. Mówi się, że koty potrafią dostrzec dużo więcej niż człowiek. Z pewnością niejednokrotnie obserwowaliście swojego mruczka, kiedy ten nieruchomo wpatruje się w jakiś punkt, gdzie pozornie nic nie ma. Podobno pozory mylą. Czy faktycznie nic tam nie ma i czy to my nie widzimy tego co nasz kociak jest w stanie zobaczyć? Analizując widzenie milusińskiego można śmiało stwierdzić, że jego wzrok z pewnością działa lepiej od naszego. Łatwo można to zaobserwować w nocy. Wówczas kot jest w stanie zobaczyć dużo więcej niż jego właściciel. Pamiętajmy jednak, że aby kot mógł dobrze widzieć w nocy potrzebuje do tego choćby minimalną ilość światła, w przeciwnym razie mimo często powtarzanym mitom w totalnej ciemności kot nic nie dostrzeże.

      

     Jak więc wygląda świat według kota?

     Pytanie to bardzo nurtowało amerykańskiego naukowca Nickolaya Lamm, który wraz z ekipą wybitnych weterynarzy okulistów postanowił odpowiedzieć na wiele pytań odnośnie kociego wzroku i postrzegania przez nie świata. Szeroko zakrojone badania pozwoliły na dojście do konkretnych wniosków w temacie zmysłu widzenia milusińskich.


     Jednym z pierwszych wniosków było udowodnienie, że świat według kota nie jest równoznaczny ze światem ludzkim i różni się on postrzeganiem. Otóż koty widzą przysłowiowym kątem oka. Nasze pole widzenia zawiera się w 180 stopniach podczas gdy kot ma pole widzenia w zakresie 200 stopni. Pozwala to często na zobaczenie rzeczy, których my byśmy nie mieli szans dostrzec. Ta cecha świetnie sprawdza się w szczególności u dzikich kotów, które dzięki temu mogą szybciej zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwo, ale również szybciej zapolować na potencjalną ofiarę. Należy jednak podkreślić, że „patrzenie kątem oka” u kotów nie daje idealnego obrazu, lecz jest on lekko rozmazany. Wystarczy jednak na rozeznanie się w sytuacji i wyczucie zagrożenia, a także choćby minimalnego ruchu.

     Kolejne doniesienie Lamm’a mówi o tym, że koty widzą rozmazany obraz. Oczywiście świetnie radzą sobie z rozpoznawaniem różnych przedmiotów jednak ich obraz świata nigdy nie będzie tak ostry jak nasz. Jak widać nie przeszkadza to im w przemieszczaniu się po różnych powierzchniach i płaszczyznach, a jak wiemy koty uwielbiają wspinać się i skakać, i to niekoniecznie na przedmioty położone blisko siebie. Czasem nawet wykonują takie susy, że sam Adam Małysz nie powstydziłby się skoku. Ale czemu kot nie widzi tak ostro jak my? Wynika to z budowy oka. Koty nie mają tak duże ilości fotoreceptorów jak człowiek, a to one są odpowiedzialne za ostrość. Mniejsza ilość czopków w siatkówce oka wpływa więc bezpośrednio na mniej ostre widzenie. Warto podkreślić iż, dla komfortu naszego mruczka powinno się zadbać o higienę przemywając je regularnie specjalnymi kroplami do przemywania oczu aby zapobiec podrażnieniu i zaczerwienieniu w szczególności, kiedy mamy na zewnątrz piękną pogodę, a kurz, brud i pyłki unoszą się w powietrzu, a nasz kociak jest wychodzący.


     Podsumowując świat według kota różni się nieco od naszego. Przybiera on barwy zieleni, żółci i niebieskofioletowe. Jest znacznie mniej ostry i wyrazisty, a z dużej odległości mocno rozmazany. Jednak w ciemnościach pozwala kotu na odkrycie więcej niż moglibyśmy sami dojrzeć. Ponadto mruczki mają zdolność patrzenia kątem oka dzięki czemu widzą to czego my nie możemy zobaczyć patrząc z tej samej perspektywy.

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Płyn dr Seidl do Przemywania Oczu dla Psów i Kotów
     Płyn łagodnie i skutecznie usuwa zanieczyszczenia i wydzieliny w okolicach oczu. Zawiera składniki nawilżające i natłuszczające przez co zapobiega wysuszeniu skóry. Dzięki alantoinie i naparom ze świetlika i zielonej herbaty łagodzi podrażnienia spowodowane przez wydzielinę z oczu. Preparat jest już dostępny w nowym wygodnym opakowaniu i nowej atrakcyjnej szacie graficznej! Dzięki specjalnie opracowanemu miękkiemu aplikatorowi (ukrytemu pod nakrętką), używanie płynu będzie jeszcze wygodniejsze dla opiekuna i bardziej komfortowe dla zwierzęcia.
     Obrazek 4 Piłki dla Kota
     Plastikowe piłki dla kota z dzwoneczkiem, opakowanie 4szt
     Obrazek Drapak dla Kota Słupek Brązowy 45cm
     Ostrzenie pazurów jest bardzo ważną kocią czynnością dlatego ważne aby zapewnić Twojemu kotu specjalny drapak, który pomoże ochronić przed zniszczeniem tapet czy mebli.

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry