• Categories
   Brak kategorii spełniających podane kryteria.
   • Manufacturers
    Brak producentów spełniających podane kryteria.
   • Products
    Nie znaleziono produktów pasujących do kryteriów.
     • Blog
      Brak postów na blogu spełniających podane kryteria.
     Blog Filtry
     Zdjęcie dla posta Jak widzi pies?

     Jak widzi pies?

     Będąc właścicielem psiaka zapewne nie raz przyszło Wam do głowy pytanie jak widzi Wasz pies? Czy świat jego oczami wygląda tak jak nasz? A może zastanawialiście się jakie kolory są dla czworonoga rozpoznawalne czy jednak widzi on wszystko w szarych barwach? Pytania te budzą wiele wątpliwości i są częstym tematem do dyskusji wśród posiadaczy psiaków. Spróbujemy odpowiedzieć na większość z nich i obalić mity z tym związane.

     Więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko

     Niewątpliwie pies posługuje się głównie zmysłem węchu i z punktu widzenia ewolucyjnego jest on naprawdę istotny. To on pozwolił na przetrwanie dzięki zdolności tropienia zwierzyny. Mimo tego wzrok jest dla czworonogów równie istotny.  W kontekście polowania to właśnie rasy psów myśliwskich w szczególności mają dobry i wyostrzony wzrok. Potrafią dostrzec zrywającą się zwierzynę i zaaportować ustrzelony cel, często wyławiając go z wody. Pamiętajmy jednak, że psy podobnie jak i ludzie, nie wszystkie widzą tak dobrze i często to z rasą jest skorelowana zdolność dobrego widzenia.  

     Mit odnośnie tego, że psiaki widzą świat w czerni, bieli i odcieniach szarości został obalony dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wówczas amerykańscy naukowcy przeprowadzili dokładne badania odnośnie tego jak czworonogi widzą kolory. Do tej pory myślano, że psy nie rozróżniają kolorów, ponieważ nie reagowały na niektóre z nich. Zauważono wówczas, że zarówno sposób widzenia jak i jego jakość zależy od budowy oka. Pies ma dwa receptory postrzegania koloru przez mózg podczas gdy człowiek posiada ich trzy. To właśnie one decydują o skali barw.

     Tak jak w słynnej piosence zespołu 2+1 psy widzą kolor żółty i niebieski oraz odcienie szarości. Pomarańcz i zieleń to dla nich odcienie żółtego. Czerwony natomiast nabiera dla nich barwy czarnej lub brązowej, a kolor fioletowy jawi się w błękicie. Nasze oczy ze względu na większą ilość receptorów lepiej niż w przypadku psów radzą sobie z kolorami widząc ich więcej, lepiej i w szerszym spektrum. Mamy możliwość rozróżniania milionów kolorów jednak, mimo iż zakres widzenia kolorów przez psy jest uboższy i sprowadza się do kilku barw nie można powiedzieć, że nie widzą ich wcale. Co więcej pies ma zdolność rozróżniania skali jasności. Mówiąc w uproszczeniu jest w stanie odróżnić odcienie np. szarości i czerni.

     Nasuwa się również pytanie jak pies widzi w nocy. Czworonogi dość dobrze radzą sobie, jeżeli chodzi o widzenie po zmroku. Dzieje się tak ponieważ posiadają w oku specjalne fotoreceptory, które są właśnie odpowiedzialne za rozróżnianie kształtów i widzenie w mroku. Ponadto psy posiadają większą niż ludzie rogówkę co również pozytywnie wpływa na nocne widzenie. Jak zauważono czworonożne pupile dzięki temu poradzą sobie lepiej od ich właścicieli w widzeniu w półmroku jednak odbywa się to kosztem ostrości widzenia. Reasumując budowa oka pozwalająca na lepsze widzenie w nocy odbija się kosztem ostrości.

     Psi daltonizm

     Odnosząc się do powyższego akapitu łatwo zwrócić uwagę można na fakt, iż psy kolor czerwony widzą jak czarny. Czy są zatem daltonistami?  Daltonizm w przypadku ludzi objawia się właśnie jako niewidzenie czerwonego, jednak w przypadku czworonogów mimo, iż liczne badania potwierdzają tezę o niewidzeniu czerwonego wprost nikt nie stwierdził psiego daltonizmu. Aby móc sobie wyobrazić, jak widzi pies należy narysować dwukolorową tęcze składającą się z niebieskiego i żółtego. Tak właśnie widziałby ją nasz pupil. Psie oko nie jest doskonałe, niema zdolności takich jak oko ludzkie. Pies nie widzi tak ostro i dokładnie jak człowiek jednak nie można mu zarzucić widzenie wszystkiego w szarych barwach;)

     Więc jak widzi pies?

     Co ciekawe pies doskonale widzi wszystko co się porusza jednak czasem może mieć problemy z zauważeniem przedmiotu, który leży w bezruchu. Dlatego też mechanizmem obronnym niektórych gatunków wykształconym w procesie ewolucji jest umiejętność tkwienia w bezruchu. Takimi gatunkami są np. sarny, które poprzez zamieranie w miejscu starają się nie prowokować przeciwnika do ataku.

     Dodatkowo dla komfortu naszego psiaka warto zadbać o higienę kupując krople do przemywania oczu dla zwierząt.

     Przemywając je regularnie specjalnymi płynami, aby zapobiec podrażnieniu i zaczerwienieniu oczu w szczególności, kiedy mamy na zewnątrz piękną pogodę, a kurz, brud i pyłki unoszą się w powietrzu.

     Podsumowując psy to wbrew przekonaniom widzą kolory, może nie w takim zakresie jak człowiek jednak ich świat nie jest tylko czarno-biały. Dodatkowo warto pamiętać, iż możemy polegać na swoim wiernym kompanie w ciemnościach i półmroku, bo z pewnością widzi lepiej od nas. Nie zapominajmy, że psiaki lepiej widzą to co się rusza więc świetną zabawą będzie dla nich aportowanie. Ponadto wybierając zabawkę dla psa warto postawić na kolorystykę, którą widzą nasze pupile.

     Produkty powiązane z tym postem

     Obrazek Płyn dr Seidl do Przemywania Oczu dla Psów i Kotów
     Płyn łagodnie i skutecznie usuwa zanieczyszczenia i wydzieliny w okolicach oczu. Zawiera składniki nawilżające i natłuszczające przez co zapobiega wysuszeniu skóry. Dzięki alantoinie i naparom ze świetlika i zielonej herbaty łagodzi podrażnienia spowodowane przez wydzielinę z oczu. Preparat jest już dostępny w nowym wygodnym opakowaniu i nowej atrakcyjnej szacie graficznej! Dzięki specjalnie opracowanemu miękkiemu aplikatorowi (ukrytemu pod nakrętką), używanie płynu będzie jeszcze wygodniejsze dla opiekuna i bardziej komfortowe dla zwierzęcia.
     Obrazek Zabawka dla Psa Dog Activity "Flip Board" TRIXIE
     Zabawka dla Psa Dog Activity "Flip Board" -idealna zabawka dla psów bez względu na wielkość i rasę. Flip Board to doskonałe zajęcie dla Twojego pupila, który poprzez różne sposoby otwiera kolejne otwory dostając się do nagrody w postaci smakołyka lub suchej karmy. Wymaga to inteligencji i koncentracji ze strony psa. Istnieje wiele możliwości rozwiązań dzięki temu Twój pupil ma na długo zapewnioną zabawę.
     Obrazek Dysk Doggy TRIXIE 18cm
     Zabawka dla psa dysk do rzucania to idealne rozwiązanie dla aktywnych psów i świetne urozmaicenie codziennych spacerów.

     Pozostaw komentarz

     back to top
     Filtry